Laskavá péče o koberce

Pořiďte si koberce a vneste tak více harmonie do svých životů. Přestaňte se bát prachu a roztočů. V tomto článku najdete rozhřešení.

Mít či nemít koberec?!

To je otázka hodná Hamleta.   

Z pohledu návrhářky interiérů ladících s duší jsem jednoznačně pro koberce. Protože vnášejí do prostředí měkkost, klid, relaxaci, zpomalení. Tím vyrovnávají, spolu s dalšími měkkými materiály, současný rychlý a tvrdý život, a tak vám do života přinášejí harmonii

Ano, jsou prostory, kde se z praktického pohledu nehodí, například v kuchyni,  jídelně s malými dětmi, vlhkém sklepě a garáži.

Avšak do ložnice, do místnosti, kde odpočíváte a nabíráte síly, je rozhodně doporučuji, protože vám přináší klidnou a hřejivou atmosféru

Nechcete koberce kvůli prachu?!

Při konzultacích pro zpříjemnění interiérů se setkávám s názorem, že klienti nechtějí koberce kvůli tomu, že se v nich drží prach.

Ano, je to tak. Ale podívejte se na to z jiného úhlu pohledu – ten prach, který v sobě koberce drží, se dál už nevíří a neshromažďuje se v koutech. Takže ho pak pohodlně můžete vysát. 

Pokud vás nebaví vysávání, delegujte ho na druhé, pořiďte si robotický vysavač, nebo paní na úklid. Ale jen kvůli prachu se koberců rozhodně nevzdávejte.

Nechcete koberce kvůli roztočům?!

Tomuto argumentu rozumím, jako uzdravená alergička a skoro astmatička, které lékaři opakovaně nařídili téměř antiseptické prostředí bez textilu a povolili jediný sport, kde nejsou roztoči a pyly – plavání. 

Pokud tedy trpíte i vy, nebo vaši blízcí alergiemi – ať už dýchacími, či kožními problémy – mám pro vás řešení – pořiďte si výrobky české firmy EURONA by CERNY, které obsahují speciální čistě přírodní složku ANTI-ACARID BIOFORMULA plus extrakt rostliny Azadirachta indica, kteří jsou efektivními pomocníky v boji proti roztočům.

3 přípravky, díky kterým roztoči a alergie už nad vámi nebudou mít takovou moc

Tyto 3 výrobky můžete použít na:

 • koberce,
 • čalounění nábytku,
 • matrace, na kterých spíte,
 • lůžkoviny,
 • dekorační polštáře, deky,
 • ale i oblíbené plyšové hračky.

1. Přípravek proti roztočům – rychlá 1. pomoc

Prodává se v lahvi s rozprašovačem pro okamžitou a snadnou aplikaci. Mějte ho po ruce, jako první pomoc v době kritického průběhu alergií a zdravotních problémů. 

Přípravek rovnoměrně nastříkejte na roztoči postižené místo – na nejbližší plochy, kde budete zrovna pobývat. Například u malých dětí to bude koberec, na kterém si budou hrát. U dospělých to bude opěrka hlavy vysokého křesla. 

Výrobce uvádí aplikaci aplikovat po 4-6 týdnech od 1. aplikace, a poté každé 3-4 měsíce.

2. Šampony na koberce obsahující účinné složky proti roztočům 

Šampony firmy EURONA by CERNY nejen, že váš koberec a čalounění vyčistí, ale navíc obsahují výše zmíněné přírodní složky, které spolehlivě zabrání dalšímu vzniku a šíření roztočů. Více o šamponech v odstavci Čím koberce vyčistíte – celoplošně.

3. Prostředek do vysavače pro potlačení výskytu roztočů

Tento prostředek je druhým rychlým a snadným řešením v boji s roztoči. Prodává se jako speciální přírodní granulky (obsahující obě již zmíněné přírodní složky), které spolehlivě zabrání dalšímu vzniku a šíření roztočů ve vysavači, ve kterém vysáté zůstává dokud se zásobník nevysype.

Aplikace je snadná – část granulek vysypete na koberec, vysajete, a tak se přípravek dostane do zásobníku, kde bojuje a vítězí nad roztoči.

Tento prostředek můžete kombinovat s libovolnou vůní do vysavače:

Parfémy do vysavače vám zpříjemní vysávání 

Na firmě EURONA by CERNY mám ráda, že mnohé úklidové prostředky dodává ve více vůních, stejně je tomu u parfémů do vysavače. Do vysavačů se zásobníky máte na výběr z 8 vůní (viz nákupní seznam na konci tohoto článku) a ze 2 vůní do vodních vysavačů – takže máte šanci si vybrat takovou, která vám vysávání opravdu zpříjemní.

Protože nejen provoní vzduch, ale i tlumí nežádoucí pachy, které vznikají v zásobnících vysavačů. Parfém se uvolňuje postupně vlivem proudění teplého vzduchu ve vysavači. A vydrží po celou dobu, než zásobník vyprázdníte /sáček vyměníte.

Aplikace je snadná – část granulek vysypete na koberec, vysajete, a tak se přípravek dostane do zásobníku, kde teplý vzduch už udělá své.

Kdo máte zvláště citlivý nos na vůně, použijte při dávkování jen 10 granulek, neboť parfémy jsou intenzivní. Když to nebude stačit, tak přidáte.

Tip navíc:

Dejte pár granulek do organzových pytlíčků. Vznikne tak vonítko na provonění kabelky, šuplíku, skříně, nebo dokonce malé místnosti.

Čím koberce vyčistíte – celoplošně

No přece šamponem na koberce a čalounění odstraňujícím špínu a nečistoty. Je to koncentrát, který nezpůsobuje vyblednutí barev, naopak je oživuje a dodá kobercům (i čalounění) lepší vzhled. K dispozici máte 2 varianty:

 • k ručnímu čištění,
 • ke strojnímu čištění.

Čistíte-li s těmito šampony pravidelně, vaše koberce (i čalounění) budou vypadat dlouho jako nové. Pokud šampon začnete používat až po pár letech, co koberec máte, budete mile překvapeni, že vám koberec zbaví většiny špíny, ale i ho jakoby rozsvítí.

Tento prostředek příjemně voní po pomerančích a také obsahuje obě přírodní složky, které působí spolehlivě v boji s roztoči. Příjemné je, že při jeho aplikaci:

 • nepotřebujete ochranné rukavice,
 • vytvoříte s ním velmi bohatou pěnu,
 • spotřebuje ho do poslední kapky.

Šampon k ručnímu čištění se aplikuje, že vytvoříte pěnu, kterou nanesete houbičkou na čištěný povrch, necháte zaschnout, a pak zaschlou pěnu (která zachytila nečistoty) vysajete.

Jak na lokální fleky

Buď použijete výše zmíněný šampon na koberce a čalounění, nebo použijete jednoho z NEJ pomocníkůUniverzální multifunkční agent s obsahem kyslíku:

 • na výběr máte ze dvou variant:
  • var. I: čerstvě vytvořený roztok (do lahve na ředění EURONA by CERNY dáte 250 ml 40-50 °C teplé vody a přidáte 1 odměrku agenta) nastříkáte na znečištěnou část;
  • var. II: na flek nastříkáte teplou vodu, “pocukrujete” agentem a místo znovu postříkáte teplou vodou;
 • po 30 minutách čištěné místo postříkáte znovu,
 • poté suchou houbičkou odsajete zbytek čistícího roztoku, nastříkáte čistou vodu a znovu odsajete.
 • Dle potřeby opakujte znovu.

Protože agent je bělidlem, vyzkoušejte nejdříve stálobarevnost čištěného materiálu na skrytém místě.

Nákupní seznam zmíněných úklidových pomocníků

Seznam si otevřete po kliknutí na toto tlačítko (bez nutnosti zadávat e-mail):

Nákupní seznam - pro péči o KOBERCE

Přeji vám, ať díky těmto pomocníkům si užíváte více harmonie a pohody ve svém osobním životě a v rodině.

Iva K.

Iva Kolářová

Návrhářka interiérů ladících s duší a průvodkyně tvorbou domovů,
která i vás naučí jak s lehkostí pečovat o svůj domov, aby on pak hýčkal vás. :)

Ivě můžete napsat nebo se ji zeptat na iva@ivakolarova.cz
Používáte FB? Připojte se ke skupině Úklid s lehkostí .

Komentáře

 • Mailový průvodce

  Odkaz na mailového průvodce vánočním úklidem
 • Čistší domov a více času

  získáte díky 2 ingrediencím:
 • 1) TAHÁKU (návodu) – Jak začít uklízet s lehkostí

  který vám ukáže, JAK ZAČÍT všední den pohodovým ránem a získat více času na to, co děláte rádi.

  .
  Tahák získáte ZDE / kliknutím na fotku:

  |
  V

  pro-zprijemneni-rana_uklidslehkosti-cz

 • 2) Báječným úklidovým pomocníkům

  České firmy EURONAbyCERNY. Podrobnější návod, jak je získáte i vy, na váš čeká ZDE >>
 • Chcete víc? Pak sledujte na blogu:
 • Nejnovější příspěvky

 • Rubriky

 • Buďme ve spojení i na FB

 • Oblíbený mailový PRŮVODCE:

  10-KROKU_k uklizenej-domovu_uklidSlehkosti.cz_wi

 • Uklízejte s lehkostí :)

  Objednejte si sérii e-mailů, která vám představí úklidové pomocníky a naučí i vás mít uklízení raděj. Navíc to bude kořeněno poznatky z Feng-Shui.

  Zadejte váš e-mail a jméno do formuláře, klikněte na tlačítko a já vám 1x týdně pošlu tipy, jak na úklid s lehkostí:

 • Vážím si Vaší důvěry. Vaše údaje slouží pouze pro naši komunikaci. Odesláním formuláře mi dáváte Váš souhlas se zasíláním obchodních sdělení. Tento souhlas můžete kdykoliv odvolat.
 • Osobní průvodce Úklid pro Duši

  Osobní průvodce Úklid pro Duši

  Nechte se vést, co máte udělat, abyste měli pořádně uklizeno - doma, v životě a duši.

 • O svůj domov můžete pečovat i jinak, než jen uklízením. Jak, o tom píšu na webu věnovanému tématu:
 • Ladíme domov pro skvělý život

  Pro vás, kdo chcete víc, než "mít uklizeno" - přečtěte si články věnované úpravám interiérů ve spojení s feng-shui, interiérovým designem, architekturou, osobním růstem a dalšími oblastmi života na mé osobním blogu zde >>