Když nestíháte vánoční úklid

„Ivo, poraď mi, ty máš dobrý a praktický nápady. Co mám dělat, když nemám čas na vánoční úklid?“ napsala mi kamarádka před dvěma týdny.

Jenže já byla tou dobou nemocná a teď dělám na 2 projektech, které mají termín, takže se dostávám do stejné situace, jako ona. Hm, je to stejné, jako každý rok. 🙁 Jenže letos mám skvělé pomocníky, takže to půjde snáz a úklidovou strategii. 🙂

A naplánuji si to dopředu  

abych neztrácela čas přemýšlením, co kdy udělám. A zapíšu do diáře, ať se nevymlouvám (sama před sebou), že jsem na to zapomněla a byly „důležitější“ věci. Udělejte to stejně – připravte si zápisník a pište v průběhu čtení tohoto blogu poznámky, které si pak postupně odškrtávejte po jejich splnění.

jak-na-vanocni-uklid_uklidslehkosti-cz

Stříbrný víkend (3. adventní neděle) – když máte málo času

Zbavte se zbytečností, které máte ve svém okolí. Projděte postupně jednotlivé místnosti a zrušte věci, které se tam bez ladu a skladu kupí. Zaměřte se na podlahy – vysajte, vytřete a nejlépe i podlahy naleštěte. Umyjte stínidla všech osvětlení. Vysajte čalounění. Vyperte přehozy, televizní deky a povlaky dekoračních polštářů.

Stříbrný víkend – když máte více času

Berte útokem těžko přístupné kouty – odsuňte nábytek a zbavte se starých nánosů na skrytých místech, rozhýbejte tam stagnující vzduch. Po očistě vraťte nábytek na místo původní, nebo mu najděte nové.

Umyjte z gruntu koupelnu, WC – zatočte konečně s plísní a špinavými spárami. Pořádně vyčistěte pračku, ať vaše prádlo po vyprání opět voní a je skutečně vyprané.

Vyčistěte koberce šamponem.

Udělejte hloubkovou očistu skříní, vitrín, poliček v obývacím pokoji, očistěte obrazy.

Víte o tom, že:

knihy i časopisy, které už nechcete, jsou vítány ve školkách, školách, kavárnách, knihovnách, domech pro seniory, ve výtvarných kurzech – třeba v domě dětí a mládeže?!

Co nestihnete o víkendu,

tak si naplánujte na všední dny. Budete překvapeni, kolik toho zvládnete, i když se úklidu budete věnovat třeba jen 15 minut denně.

Zlatý víkend (4. adventní neděle) – když máte málo času

Vyperte záclony a závěsy. Umyjte okna (aspoň skla a vnitřní rámy), dveře, nábytek, kuchyňskou linku, ledničku. Vydrhněte pracovní desku, troubu a digestoř. Utřete prach.

Zlatý víkend – když máte více času

Když máte hotovo vše z předešlých odstavců, připravte si větší krabice s nápisy: vyhodit, darovat, nevím.

Zaměřte se na hloubkovou očistu kuchyně, místa, kde získáváte energii pro své fyzické tělo. Proberte věci v kuchyňské lince a ve spíži. Nejlépe, když vezmete každou skříňku zvlášť – vše vyndejte, vytřete a vraťte zpátky jen věci, které si určitě chcete nechat. Ty ostatní zatím dávejte stranou do jedné z připravených krabic.

To stejné udělejte s koupelnou a komorou.

Poznámka na okraj:

Pokud času více nemáte, ale moc byste chtěli mít kuchyň / koupelnu naklizenou, udělejte to jako já – vyberte si skříňky, které jsou pro vás nejdůležitější a začněte jimi. A když to nestihnete o víkendu? Naplánujte si přes týden 15-30 minut každý den na úklid kuchyně. A začněte s tím třeba dnes.  

Před štědrým dnem

V pátek 23.12. převlečte postele, ať uleháte do čistého. Proběhněte byt a odkliďte pohozené věci, především ty u vchodu. A provoňte byt vám příjemnou vůní.

Před štědrovečerní večeří

V sobotu 24.12. odpoledne zameťte, vytřete, umyjte umyvadlo a zrcadlo v koupelně.

Jak začít

Zapište si do diáře konkrétní čas, co kdy uděláte a kdo vám s tím pomůže – partner(ka), děti, objednáte si úklidovou firmu. Večer při usínání si představujte, že na štědrý den máte uklizený domov a je vám v něm báječně.

Šikovní pomocníci na úklid, kteří mi s tímto pomůžou

Už je testuji od loňského června a mohu je doporučit:   

 • universální čistící prostředek (na podlahy, nábytek, okna, zrcadla),
 • multifunkční kyslíkový agent (na odpady, spáry, plísně, světlé prádlo),
 • prostředek na koupelnu,
 • čistič pračky
 • šampon na koberce.

Chcete je taky?

Napište mi na iva@ivakolarova.cz, nebo zavolejte na 737 879 400 – poradím vám s výběrem a objednávkou. Jste-li z Prahy a chcete-li je mít u sebe už tento víkend, zavolejte mi, podělím se za úplatu s vámi, o to, co mám doma.

Iva Kolářová

Návrhářka interiérů ladících s duší a průvodkyně tvorbou domovů,
která i vás naučí jak s lehkostí pečovat o svůj domov, aby on pak hýčkal vás. :)

Ivě můžete napsat nebo se ji zeptat na iva@ivakolarova.cz
Používáte FB? Připojte se ke skupině Úklid s lehkostí .

Komentáře

 • Vánoční úklid krok za krokem

 • Zkroťte nepořádek jednou provždy

 • Úklidový tahák pro životní pohodu

 • Nejnovější příspěvky

 • TAHÁK Jak začít uklízet s lehkostí

 • 6 týdenní Průvodce VELKÝM úklidem domova

 • Rubriky

 • Ve spojení i na FB

 • Uklízejte s lehkostí :)

  Objednejte si sérii e-mailů, která vám představí úklidové pomocníky a naučí i vás mít uklízení raděj. Navíc to bude kořeněno poznatky z Feng-Shui.

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Iva Kolářová, IČ 601 24 415) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.
  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.
  Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.


  Zadejte váš e-mail a jméno do formuláře, klikněte na tlačítko a já vám 1x týdně pošlu tipy, jak na úklid s lehkostí:

 • Ladíme domov pro skvělý život

  Pečovat o domov můžete i díky  úpravám interiérů, které propojují feng-shui s interiérovým designem, architekturou, osobním růstem a dalšími oblastmi života. Začtěte se na mé osobním blogu zde >>