Po malých krůčcích, zato trvale

Věta v nadpisu platí pro každého, ať jste cholerik, sangvinik, melancholik či flegmatik / beran, rak, panna, váha atd. (dle astrologie) / krysa, zajíc, kůň, kohout atd. (dle čínské kosmologie) – co znamení, to jiný temperament a odlišný přístup k životu, úkolům, učení se nového a používání naučeného v praxi. Jedno máme společné

Každý z nás potřebuje čas,

aby si nové (nejlépe chtěné) zafixoval – “vešlo mu do krve”, přesněji do podvědomí – že má danou činnost dělat automaticky, bez přemýšlení, hloubání, posuzování – takto se tvoří návyky.

V případě úklidu s lehkostí to je například, že když ráno vstanete, tak máte otevřít okno a jít dělat další ranní činnosti pro úspěšný běžný den.

21 dní

Zkušenost je taková, že pro vznik návyku, máme novou činnost (chtěný návyk) vědomě opakovat aspoň 21 dní. A nevynechat. Když už se tak stane, tak bedlivě dávat pozor, aby se to další den nestalo! Protože jinak s 21 denním cyklem můžete začít znovu. A to by byla zbytečná ztráta času.

Z tohoto důvodu, aby se jednotlivé kroky staly vašim užitečným návykem, máte systém 10 KROKŮ k uklizenějšímu domovu (a životu) formou e-mailového seriálu, kdy každý týden dostáváte 1 jednoduchý krok, co máte zavést do svého života. Toto rozvržení vede, aby jste si

 • postupně zavedli do svého života jednotlivé kroky,
 • udělali si z nich návyky,
 • zažili si i jejich přínos pro osobní život,
 • naučili jste se krokový způsob učení (věřte mi, že ten v budoucnu využijete mnohokrát).

Uklizenější život

A právě třetí bod je pro vás nejdůležitější, když chcete, abyste měli “uklizenější život” – byli více a více sami sebou, poznali své vlastní hodnoty a priority, objevili jste, co vlastně vy od života chcete, šli si vytrvale za tím a uměli jste se plynule přizpůsobovat při životní změně. Vždyť v přírodě nepřežijí největší (vzpomeňte na brontosaury), nejsilnější (tygři jsou v ohrožení), ale ti, co se umí přizpůsobit (kdo z vás nezná nikoho, koho by netrápili hlodavci, kteří jsou mistři v adaptování se na změněné prostředí)!

Znáte své proč?!

Abyste vytrvali a nevrátili se do starých snadnějších kolejí, poznejte svou odpověď na otázku: “PROČ chci dělat něco jinak?!”. A na to se zaměřte, když si řeknete, že už danou věc umíte a že se chcete hned učit další. V ten moment běžte víc do hloubky a poznejte, jak vám daná činnost pomáhá s vašim PROČ, co z ní můžete pro sebe získat dalšího. Věřte, že je tam vždy “něco” skrytého, co můžete objevovat – připodobňuji to k postupně rozkvétající růži – která odhaluje plátek po plátku svou krásu a postupně rozvíjí svou čarovnou vůni. 🙂


V případě 10 KROKŮ k uklizěnějšímu domovu je tou otázkou: “Proč chci mít uklizenější domov?!” … Nevadí, pokud svou odpověď ještě neznáte. Důležitý je, že máte silný pocit (touhu), že chcete mít uklizeněji. Máte-li to tak, pak jste zde správně. 🙂  Svou odpověď objevíte, protože u každého z 10 KROKŮ píšu, kromě jiného:

 • PROČ danou činnost dělat,
 • JAK vám obohatí osobní život. 

Vidíte, že svou odpověď na otázku “Proč chci mít uklizenější domov?!” teď hned mít nemusíte. Důvěřujte, že vám vyplyne během používání 10 KROKŮ – v nich uvědomění si vašich potřeb je uměním a přínosem 10 KROKŮ pro vás. Proto, když si budete myslet: “Chci už další krok.”, zaměřte se právě na použití dané činnosti v osobním životě – použijte aktivně, co vám píšu v odstavci “Osobní přínos navíc”. 


Mějte důvěru

A mějte důvěru, že i když budete postupovat pomalu, tak se váš život bude zlepšovat a vaše prostředí bude čistší a krásnější, přestože vše nebudete dělat hned. Toto je mnou draze zaplacená zkušenost. I mnohých dalších.

Svou důvěru posílíte tím

 • že se zbavíte starých věcí kolem sebe,
 • špíny, kterou nevidíte,
 • a uklízením každodenních drobků a šmouh, které vidíte kolem vás.

Jak na první a druhý bod se dozvíte jednou měsíčně na tomto blogu (první článek si přečtete ve středu 1.2.). Jak na třetí bod, když nejste uklízecí typ, se naučíte právě ve zmiňovaném e-mailovém seriálu

sipka-vpravo-tmava_ik

 

Iva Kolářová

Návrhářka interiérů ladících s duší a průvodkyně tvorbou domovů,
která i vás naučí jak s lehkostí pečovat o svůj domov, aby on pak hýčkal vás. :)

Ivě můžete napsat nebo se ji zeptat na iva@ivakolarova.cz
Používáte FB? Připojte se ke skupině Úklid s lehkostí .

Komentáře

 • Vánoční úklid krok za krokem

 • Zkroťte nepořádek jednou provždy

 • Úklidový tahák pro životní pohodu

 • Nejnovější příspěvky

 • TAHÁK Jak začít uklízet s lehkostí

 • 6 týdenní Průvodce VELKÝM úklidem domova

 • Rubriky

 • Ve spojení i na FB

 • Uklízejte s lehkostí :)

  Objednejte si sérii e-mailů, která vám představí úklidové pomocníky a naučí i vás mít uklízení raděj. Navíc to bude kořeněno poznatky z Feng-Shui.

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Iva Kolářová, IČ 601 24 415) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.
  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.
  Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.


  Zadejte váš e-mail a jméno do formuláře, klikněte na tlačítko a já vám 1x týdně pošlu tipy, jak na úklid s lehkostí:

 • Ladíme domov pro skvělý život

  Pečovat o domov můžete i díky  úpravám interiérů, které propojují feng-shui s interiérovým designem, architekturou, osobním růstem a dalšími oblastmi života. Začtěte se na mé osobním blogu zde >>