Jaký jste úklidový typ?!

Většinu z vás napadlo, že 

… nenapravitelný bordelář, že?!  🙁 

Stop, buďte k sobě laskaví 

Umlčte svého vnitřního kritika. Přečtěte si tento článek, ve kterém vás nejspíš čeká velké AHA. 

Začněte tím, že si nejdřív uvědomte, zda s nepořádkem kolem sebe chcete něco udělat – že toužíte po uklizenějším prostředí. Chcete?! Ano?! Pak čtěte dál: 

Když chcete mít kolem sebe uklizeněji 

A vám se to moc nedaří, přestože jste na dané téma přečetli spoustu článků, možná i nějakou knihu, vyslechli přednášky, vyzkoušeli návody, dokonce jste si zaplatili úklidovou konzultaci!! A stále to není ono… 🙁 

Vezměte to z jiného konce a nejdřív si

uvědomte, jaký máte úklidový charakter  

Věřte mi, že když to přijmete, tak se vám obrovsky uleví. Uleví se, protože si uvědomíte, že se nemusíte předělávat a radikálně měnit svou povahu. Ono to ani nejde! Uleví se vám také proto, že budete vědět, jaký typ návodu hledat. 

Podle čeho poznáte svůj úklidový charakter?! 

S tím vám pomůže, když si odpovíte na následující otázky >> zda:

 1. Máte rádi pořádek?
 2. Vadí vám nepořádek?
 3. Uklízíte si sami?
 4. Umíte uklízet?
 5. Uklízíte rádi?
 6. Jak často se u vás uklízí?
 7. Jak dlouho vám pořádek vydrží?

Máte odpovědi? Prima, přeskočte následující odstavec.

Neumíte odpovědět? Neva, dočtěte článek a  několik dní se pozorujte – jak jste na tom ve vztahu k pořádku a uklízení – a zapisujte si průběžně  své postřehy na list papíru (noste ho neustále u sebe – v diáři, nebo v obalu mobilu – mějte na něm i link na tento článek, ať víte, kde si za pár dní chcete přečíst, do které skupiny patříte, jak a kde se máte učit uklízet.) 

Úklidová typologie

Schválně, kde se najdete vy? Jste (promiňte mi ještě ta nedokonalá pojmenování): 

úklidový REALISTA – GÉNIUS – MISTR – ŘEMESLNÍK – NEŠŤASTNÍK – BORDELÁŘ – KREATIVEC ?!? 

Úklidový realista

Tento člověk má jasno – má rád uklizeno, ale reálně vyhodnotil situaci, že má jiné priority, proto si zařídil paní na úklid, případně i na žehlení, dále zahradníka, paní k dětem. Tak si uvolnil ruce na svou práci a aktivity, které ho baví a dávají smysl.

Tento postoj má dvě úskalí – musíte být ochotni za tyto služby platit. A po bytě/domě se vám pohybuje někdo cizí.

>> pomoc s úklidem hledejte v úklidových agenturách;

Úklidový génius

Obvykle žena, ale znám i pár mužů, kteří mají rádi uklizeno a péči o své bydlení zvládají “levou zadní”. Na udržení stále upraveného a čistého domova má talent a “uklízí stále”, i když vlastně neuklízí – u nich máte pocit, že se s prachovkou v ruce narodili. Protože mají neustále krásně naklizený a upravený domov.

Možná se vám u nich na návštěvě stává, že se cítíte méněcenně, neboť svou domácnost, tak nezvládáte.

Úklidový mistr

Má rád pořádek, Uklízení miluje, protože u něj relaxuje. Proto je schopný si uklízení naplánovat na odpoledne, které má vyhrazené na svou zábavu. Dokonce se šmrncovně obleče, pustí příjemnou muziku a jde se bavit – s kbelíkem, hadrou a smetákem.

Úklidový řemeslník

Člověk, který prostě uklízí, jak je potřeba, má z toho pravidelnou rutinu. Jeho přístup je, že uklizeno má být, tak je navyklý tomu nějaký čas průběžně věnovat. Nedělá to pro potěšení, neustále. Ale zas tak moc to neřeší.

Do této kategorie řadím i minimalisty, kteří uklízí mnohem snadněji díky tomu, že mají méně věcí.

>> Jste-li úklidový génius/mistr/řemeslník, vy pomoc nepotřebujete, vy maximálně hledáte zajímavé úklidové vychytávky a pomocníky.


Úklidový nešťastník

Ať uklízí, jak uklízí, tak stále má kolem sebe chaos, nepořádek, své věci nenalézá.

Když se mu povede velký úklid, tak už za pár dní to není vidět. Proč?! Proč to nejde, i když něco pro to dělá?!  Protože mu chybí nějaký úklidový systém, pravidelnost a zažité úklidové návyky.

Těmto lidem umím pomoci prostřednictvím mailového seriálu 10 KROKŮ k uklizenějšímu domovu. Díky němu se každý týden naučí 1 jednoduchý úklidový návyk. Navíc ke každému kroku dostávají i argumenty, proč to dělat a jak si to i zpříjemnit. 

Bordelář

Člověku tohoto typu je jedno, v čem a jak žije. Je spokojený s tím, co je. Nebo je naopak smířený, či poražený tím, že se mu nedaří udržet pořádek. Ať tak, či tak, nepořádek zkrátka momentálně neřeší.

To neznamená, že to jednoho dne nebude chtít změnit!  


A nyní se dostáváme k mému velkému životním AHA-pochopení, díky kterému existuje tento projekt Úklid s lehkostí, nebo-li Ukliďte s lehkostí. Je to pochopení,

PROČ člověk, který má rád uklizeno, uklízí, tak pořádek neudrží a má pravidelně kolem sebe totální chaos až bordel?!

Úklidový kreativec 

Většina lidí, kterým se nedaří udržet pořádek a mají tvořivou povahu, nejčastěji patří do tohoto typu “úklidový KREATIVEC”. Jsem přesvědčena, že je to většina úklidových nešťastníků a část bordelářů. 

A přitom je pro ně  pořádek životně důležitý (ať už si to uvědomují, nebo ne), protože jim přináší do života HARMONII = pořádek tvořivým lidem vyvažuje jejich průběžný pracovní chaos. A to už nemluvím o tom, že díky pořádku nachází své věci, a tím ušetří spousty času a nervů

Poznáváte se v něčem? Pokud jste úklidový nešťastník, bordelář či kreativec a

chcete-li mít uklizeněji

tak si teď objednejte (za kontakt) úklidový tahák, který vás postupně navede, co máte dělat, abyste měli kolem sebe uklizeněji > cítili se tak lépe. Když se tím budete řídit, aspoň z větší části, tak vám garantuji, že za 3 měsíce pocítíte obrovskou úlevu. Někdo už mnohem dřív! 

Tahák si objednáte přes kliknutí na toto tlačítko >> 

Iva Kolářová

Návrhářka interiérů ladících s duší a průvodkyně tvorbou domovů,
která i vás naučí jak s lehkostí pečovat o svůj domov, aby on pak hýčkal vás. :)

Ivě můžete napsat nebo se ji zeptat na iva@ivakolarova.cz
Používáte FB? Připojte se ke skupině Úklid s lehkostí .

Komentáře

 • Vánoční úklid krok za krokem

 • Zkroťte nepořádek jednou provždy

 • Úklidový tahák pro životní pohodu

 • Nejnovější příspěvky

 • TAHÁK Jak začít uklízet s lehkostí

 • 6 týdenní Průvodce VELKÝM úklidem domova

 • Rubriky

 • Ve spojení i na FB

 • Uklízejte s lehkostí :)

  Objednejte si sérii e-mailů, která vám představí úklidové pomocníky a naučí i vás mít uklízení raděj. Navíc to bude kořeněno poznatky z Feng-Shui.

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu (Iva Kolářová, IČ 601 24 415) je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.
  Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání e-booku a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.
  Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.


  Zadejte váš e-mail a jméno do formuláře, klikněte na tlačítko a já vám 1x týdně pošlu tipy, jak na úklid s lehkostí:

 • Ladíme domov pro skvělý život

  Pečovat o domov můžete i díky  úpravám interiérů, které propojují feng-shui s interiérovým designem, architekturou, osobním růstem a dalšími oblastmi života. Začtěte se na mé osobním blogu zde >>